Magnētiskā rezonanse

Magnētiskā rezonanse
Магнитный резонанс
Magnētiskā rezonanse

SIA “Vizuālā diagnostika” nodrošina magnētiskās rezonanses (MR) izmeklējumus, izmantojot Siemens, Canon Medical Systems un GE Healthcare iekārtas, kas pacientiem piedāvā precīzus diagnostiskos izmeklējumus ar izteikti kvalitatīvu augstas izšķirtspējas attēlu iegūšanu. 

MR ir viena no precīzākajām diagnostikas metodēm, kas attēla iegūšanai izmanto magnētisko lauku un radiofrekvences viļņu impulsus. Ar MR palīdzību ir iespējams ne vien diagnosticēt pacienta centrālo nervu sistēmu, galvas un muguras smadzenes, kaulu un locītavu sistēmas, mīkstos audus un grūtnieces intrauterīno augli*,  bet arī vizualizēt locītavu saites, skrimšļaudus, meniskus, un iegūt ļoti detalizētu un precīzu informāciju, ko nevar panākt ar citām metodēm.

Īpašu informāciju MR sniedz onkoloģijas pacientiem, veicot visa ķermeņa MR difūzijas skrīninga izmeklējumu*, kas ļauj noteikt mazus perēkļus jebkurā organisma vietā, tādā veidā izslēdzot, konkretizējot vai apstiprinot diagnozi. 

Pilna ķermeņa magnētiskās rezonanses difūzijas skrīnings tiek veikts, lai izslēgtu klīniski nozīmīgu saslimšanu, visbiežāk onkoloģiskas slimības un dažādus veidojumus. Izmeklējumā tiek ietverts līmenis no galvas līdz iegurnim, jo lielākā daļa onkoloģisku saslimšanu ir tieši šajās ķermeņa daļās. Šis izmeklējums ir vairāk piemērots cilvēkiem, kuriem ir kāda zināma onkoloģiska slimība vai ir nepieciešams to izslēgt, ja ir kādi neskaidri simptomi ar aizdomām, ka viņiem varētu būt onkoloģiska saslimšana.

Šis izmeklējums nespēj aizstāt detalizētu izmeklējumu kādai konkrētai ķermeņa daļai, piemēram, galvas izmeklējumu, jo tajā attiecīgi tikpat ilgi tiek skanēta galva ar speciālām sekvencēm, tāpat arī pārējās ķermeņa daļas kā krūtis, aknas, mazais iegurnis u.c.

Pacientam izmeklējuma aprakstu sagatavo divi ārsti: Dr. Kaspars Stepanovs – vēdera dobuma orgānus, plaušas un Dr. Sarmīte Dzelzīte - smadzenes, nervu sistēmu, muskuloskeletālo sistēmu.

Jāņem vērā, ka fizikas likumsakarību dēļ izmeklējumā nevar ietvert rokas, tāpēc, ja ir kādas pataloģijas rokās vai plecos, šos apvidus visbiežāk nevar izvērtēt.

Slēdzienā pacients saņem aprakstītas visas orgānu sistēmas, kas ir šajā līmenī: smadzenes, mīkstos audus, krūšu kurvi, plaušas, aknas, žultsceļus, aizkuņģa dziedzeri, liesu, virsnieres, nieres, urīnceļus, mazo iegurni, aortu, limfmezglus.

Īpaša sagatavošanās nav nepieciešama – vienīgais, kas jāievēro - 4 stundas pirms izmeklējuma nav rekomendējams ēst. Uz izmeklējumu līdzi jābūt speciālista nosūtījumam.

Svarīgi – šī metode, kā jebkurš magnētiskās rezonanses izmeklējums, ir bez jonizējošā starojuma, tajā tiek izmantotas speciālas difūzijas sekvences, kas uzrāda izmainītos audus. Šīs ir īpaši svarīgs aspekts tieši onkoloģiskiem pacientiem, jo izmainītie audi raksturīgi ļaundabīgu procesu attīstības identificēšanai. Pētījumos pilna ķermeņa difūzijas izmeklējuma metode ir sevi pierādījusi kā ļoti efektīva pacientiem, kuriem jau ir pierādīts krūts, prostatas audzējs ar kaulu smadzeņu iesaisti, kā arī difūzu hematoloģisku saslimšanu gadījumos, piemēram, mielomas saslimšanā. Metodi izmanto arī limfomas pacientiem, lai kontrolētu terapijas dinamiku.

Pilna ķermeņa magnētiskās rezonanses skrīninga standarta cena: 320,00 eur. 

Izmeklējumu iespējams veikt arī izmantojot apdrošināšanas polisi, ņemot vērā attiecīgās apdrošināšanas kompānijas programmu nosacījumus.

Izmeklējums pieejams SIA “Vizuālā diagnostika” filiālēs Rīgā –

  • “Magnētiskās rezonanses centrs” Mārupes ielā 1a, tālr.: +371 67847721, +37129144744, e-pasts: agenskalns@vc4.lv
  • Magnētiskās rezonanses kabinetā, Grebenščikova ielā 1, tālr.: +37167798022, +371 26300311, e-pasts: mr.dc@vc4.lv

* MR izmeklējumu grūtnieces intrauterīnajam auglim un visa ķermeņa MR difūzijas skrīninga izmeklējumu ir iespējams veikt tikai SIA “Vizuālā diagnostika” Magnētiskās rezonanses kabinetā Rīgā, Grebenščikova ielā 1  (SIA “Diagnostikas centrs” telpās).
 

 

Uzzināt vairāk
  • Kas jāzina pacientam pirms veikt magnētiskās rezonanses izmeklējumu?

    MR ir pacienta veselībai pilnīgi nekaitīga izmeklēšanas metode, kas parasti nav pacientam sāpīga vai nepatīkama. Jutīgākiem pacientiem diskomfortu var izraisīt atrašanās iekārtas atvērumā vai iekārtas izraisītie trokšņi**. Izmeklējums tiek veikts no 20 minūtēm līdz pusotrai stundai, atkarībā no izmeklējamās ķermeņa daļas.
    Pirms MR izmeklēšanas pacientam nav diētas ierobežojumu, ja nav norādīts citādāk. Pirms izmeklējuma, pacientam ir jānoņem visi metālu saturoši apģērba gabali un rotājumi, kā arī jāizņem no kabatām atslēgas, monētas un bankas kartes (magnēts neatgriezeniski sabojā to magnētisko josliņu), kā arī mobilos telefonus. Ja pacienta profesija ir saistīta ar metāla apstrādi, pirms izmeklējuma viņam par to jābrīdina ārstniecības iestādes personāls.
    Sievietēm pirms izmeklējuma vēlams nelietot skropstu tušu, acu ēnas un matu laku, jo tas var traucēt kvalitatīva attēla iegūšanu.

    **SIA “Vizuālā diagnostika” filiālēs Rīgā ir pieejama MR iekārta ar palielinātu atvērumu, rūpējoties par pacientiem ar klaustrafobiskiem simptomiem un lieko svaru. 
     

  • Kad pacients nedrīkst veikt MR izmeklējumu?

    MR izmeklējumu nedrīkst veikt pacienti ar:

    • Metāla implantiem (skavas, mākslīgās vārstules, skrūves, plāksnes);
    • Kardio stimulatoru;
    • Sadzīves traumu rezultātā inkorporētiem svešķermeņiem (šķembām, lodēm u.c.);
    • Grūtniecību līdz 12 grūtniecības nedēļai, izņemot pie vitālām indikācijām;
    • Nekontaktējamu stāvokli, kam nepieciešama vispārējā narkoze.
       
Izmeklējums pieejams filiālēs