Trauslo kaulu slimība – osteoporoze.

Bilde

Mūsdienās osteoporoze ir viena no biežāk sastopamajām kaulu slimībām, kas, balstoties uz ilgstošo slimības attīstību un norisi bez specifisku simptomu parādības, visbiežāk tiek atklāta tikai brīdī, kad jau ir noticis kaulu lūzums. 


Pēc 50 gadu vecuma aptuveni 1/3 sieviešu un 1/5 vīriešu attīstās osteoporoze, proti, pakāpeniski samazinās kaulu blīvums, tiem kļūstot izteikti porainiem un trausliem. Tipiskākās osteoporotisko lūzuma lokalizācijas vietas ir mugurkaula skriemeļi, pleca kaula galviņa (spieķa kauls) un gūžas kaula kakliņš, kas pacientam var radīt neatgriezeniskas veselības problēmas, ja osteoporoze netiek savlaicīgi diagnosticēta un ārstēta. Piemēram, gūžas kakliņa lūzuma gadījumos (visbiežāk pēc 70 gadu vecuma) mirstība pirmajos 3 mēnešos sasniedz 50% sievietēm un 70% vīriešiem. 


Osteoporozei ir raksturīga samazināta kaulu masa un minerālais blīvums, kā rezultātā palielinās kaulu trauslums un cilvēks var gūt ievainojumus pat pēc mazākās traumas, piemēram, paklūpot. Balstoties uz iepriekš minēto, ir svarīgi saprast, ka osteoporozes sekmīgai diagnosticēšanai un ārstēšanai pacientam pie ārsta ir jāvēršas savlaicīgi. Sievietēm osteodensitometrijas izmeklējumu ir ieteicams veikt menopauzē pirms 65 gadu vecuma (ja ir lūzuma riska faktori, t.sk. ir lietoti medikamenti, kas palielina lūzumu risku) un ikvienai sievietei 65 gadu vecuma. Savukārt, vīriešiem ir ieteicams veikt izmeklējumu pirms 70 gadu vecuma (ja ir lūzuma riska faktori) un ikvienam vīrietim pēc 70 gadu vecuma. Tāpat, neatkarīgi no dzimuma, pacientam ir vēlams veikt osteodensitometrijas izmeklējumu, ja ir bijis kaulu lūzums zemas enerģijas traumas rezultātā vai to slimības, vai veselības stāvoklis saistās ar samazinātu kaulu masu vai kaulaudu zudumu. 

Bilde

Osteoporozes veidošanos var veicināt neskaitāmu faktoru un medikamentu ietekme, tomēr bieži slimību veicina cilvēka uzturs un dzīvesveids. Osteoporozes cēloņi ir:
•    Samazināta kalcija uzņemšana;
•    Pārmērīga kofeīna un alkohola lietošana uzturā;
•    Smēķēšana;
•    Izvairīšanās no atrašanās saulē;
•    Mazkustīgs dzīvesveids;
•    Vegānisms, veģetārisms;
•    Samazināta olbaltumvielu saņemšana.

Ja pacientam tiek konstatēta osteoporoze, ārsts tam nozīmē medikamentus, ar ko iespējams aizkavēt slimības attīstīšanos vai pat atjaunot kaulu stiprumu līdz osteopēnijas līmenim. Atgādinām, ka veiksmīgas ārstēšanas noteikums ir laicīga pacienta izmeklēšana un terapijas uzsākšana. 

 

Informāciju sagatavojis SIA “Vizuālā diagnostika” traumatologs ortopēds, osteoporozes speciālists Dr. Dainis Kaņeps.