Jautājumi un atbildes: radioloģiskie izmeklējumi

bilde

Veselības centrs 4 grupas uzņēmuma SIA "Vizuālā diagnostika" radioloģe Dr. Inese Laganovska novembra numura izdevumam Ārsts.lv atbildēja uz vairākiem, lasītājiem interesantiem, jautājumiem par radioloģisko izmeklējumu būtību, nekaitīgumu un nepieciešamību. 

1. Kādā gadījumā izvēlēties datortomogrāfiju, un kādā – magnētiskās rezonanses izmeklējumu?

Mūsdienās pieejami atšķirīgi radioloģiski izmeklējumi, sākot ar rentgenogrāfiju, rentgenu caurskati, ultrasonogrāfiju un beidzot ar datortomogrāfiju un magnētisko rezonansi. Šo iekārtu darbības principi, iegūtā informācija ir specifiska un atšķirīga. Gan rentgena iekārtas, gan datortomogrāfi darbojas pēc viena principa – pamatā ir rentgena spuldze, tās radītais starojums, kā rezultātā mēs iegūstam noteiktas kvalitātes atšķirīgus attēlus izvēlētajai problēmzonai. Magnētiskās rezonanses iekārtas darbības pamatā ir magnētiskais lauks un radioviļņi. To mijiedarbībā tiek iegūts attēls – tātad izmeklējums nav saistīts ar starojumu. Kuru no izmeklējumiem izvēlēties? Tas ir atkarīgs no dažādiem faktoriem:

  • izmeklējuma mērķa;
  • ārstējošā ārsta uzdotā jautājuma radiologam;
  • pacienta vecuma;
  • iepriekš veiktajiem izmeklējumiem un to rezultātiem.

Pacientam ir jāapmeklē ģimenes ārsts vai nepieciešamības gadījumā šaurākas jomas speciālists. Vēlama konsultācija ar radiologu, lai izlemtu, kurš izmeklējums būs vislietderīgākais, ar kuru metodi visprecīzāk var atbildēt uz ārstējošā ārsta uzdoto jautājumu. Īpaša pacientu grupa ir bērni – pēc iespējas cenšamies izvēlēties metodi, kuras darbības pamatā nav rentgena starojuma.

2. Cik bieži drīkst veikt radioloģiskos izmeklējumus?

Kā iepriekš minēts – radioloģiskie izmeklējumi ir dažādi, atšķirīgs to tehniskais risinājums, iegūtās informācijas apjoms un kvalitāte. Atšķirīgs ir arī rentgena iekārtu radītais starojums. Nepieciešamo izmeklējumu izvēlas tikai ārsts katrā konkrētajā gadījumā. Nav vienādu cilvēku un situāciju. Tāpēc katru gadījumu izvērtē atsevišķi. Ideālā gadījumā lēmums tiek pieņemts, sadarbojoties ārstējošam ārstam ar radiologu diagnostu. Nav noslēpums, ka visā pasaulē daļa izmeklējumu tiek veikti lieki.

3.  Kurš ārsts var/drīkst nosūtīt uz datortomogrāfijas un magnētiskās rezonanses izmeklējumu?

Uz datortomogrāfiju drīkst nosūtīt jebkuras specialitātes ārsts. Ja pacients pretendē uz valsts apmaksātu pakalpojumu, nosūtošajam ārstam ir jābūt līgumam ar Nacionālo veselības dienestu. Arī ierodoties uz izmeklējumu kā maksas pakalpojumu, pacientam jāņem līdzi ārsta nosūtījums, kas pierāda izmeklējuma nepieciešamību, jo tas saistīts ar starojumu. Uz valsts apmaksātajiem magnētiskās rezonanses izmeklējumiem drīkst nosūtīt jebkuras nozares ārsts speciālists, kurš noslēdzis līgumu ar Nacionālo veselības dienestu, izņemot ģimenes ārstu. Magnētiskās rezonanses maksas pakalpojuma veikšanai nosūtījums nav obligāti nepieciešams, bet apdrošināšanas uzņēmumi to pieprasa.

4. Vai radioloģiskais starojums ir kaitīgs veselībai? Vai process var būt sāpīgs?

Jebkurš ar rentgenu starojumu saistītais izmeklējums ir kaitīgs, bet vienmēr jāapsver gūtās informācijas lietderīgums, kas kopumā atsver starojuma kaitīgumu. Mūsdienās jaunāko medicīnisko tehnoloģiju prioritāte ir starojuma samazinājums, kvalitātes un informativitātes pieaugums. Neviens no radioloģiskiem izmeklējumiem nav sāpīgs. Nepatīkamākā daļa – intravenozas kontrastvielas ievade. Par tās nepieciešamību katrā konkrētā gadījumā lemj radiologs. Ir atsevišķi izmeklējumi, kuri bez intravenozas kontrastvielas ievadīšanas ir mazinformatīvi. Piemēram, vēdera dobuma un iegurņa orgānu izmeklējumi.

5. Kāpēc pirms izmeklējuma ir jāapstiprina, ka sievietei nav grūtniecības? Vai starojums var būt bīstams auglim?

Jebkurš ar jonizējošo starojumu saistītais izmeklējums ir kaitīgs, bet mazi bērni, auglis mātes miesās ir visjutīgākie un uzņēmīgākie pret starojumu. Ir atsevišķas situācijas, kad saņemtā starojuma dēļ ārstu konsilijam diemžēl jālemj par grūtniecības pārtraukšanas nepieciešamību. Grūtniecēm un bērniem izvēles metode ir magnētiskā rezonanse, kas ir drošs izmeklējuma veids, jo nav rentgena starojuma. Kaut gan magnētiskās rezonanses kaitīgā ietekme uz augli nav pierādīta, to neiesaka veikt grūtniecības pirmajos trīs mēnešos.

Rakstu sagatavojusi SIA "Vizuālā diagnostika" radioloģe Dr. Inese Laganovska.