Magnētiskās rezonanses izmeklējums krūtīm

magnētiskā rezonanse

Profilakses nolūkos par "zelta standartu" krūšu izmeklēšanā tiek uzskatīti tādi izmeklējumi, kā ultrasonogrāfija un mamogrāfija, tomēr pēdējā laikā arvien lielāku nozīmi krūšu slimību diagnostikā ieņem magnētiskās rezonanses izmeklējums. Par magnētiskās rezonanses izmeklējumu krūtīm intervijā stāsta radioloģe Dr. Justīne Deičmane.

1. Kādos gadījumos tiek veikta magnētiskā rezonanse krūtīm?

Pirmkārt, magnētiskā rezonanse (MR) krūtīm būtu jāveic visām pacientēm, kurām ir diagnosticēts krūts vēzis. Ar mamogrāfijas (MG) un ultrasonogrāfijas (US) izmeklējumiem var neredzēt visus “vēža perēkļus”, bet ar MR izmeklējumu var noteikt audzēja patieso izplatību, kā arī izvērtē otru krūti, jo dažkārt audzējs var būt abpusējs un primārajā izmeklēšanā MG vai US var būt “neredzams”. Otrkārt, ja pacientei ar krūts vēža diagnozi, pirms operācijas ir uzsākts ķīmijterapijas kurss (neoadjuvanta ķīmijterapija) , MR izmeklējums ļaus izvērtēt, cik lielā mērā audzējs ir reaģējis uz ķīmijterapiju, un kāda ir bijusi terapijas efektivitāte.
Otra liela grupa pacientu, kam vajadzētu veikt MR krūtīm - ja ģenētiski konstatēts BRCA1 vai BRCA2 gēns, kas nozīmē, ka vēzis varētu tikt “pārmantots” - šādā gadījumā arī jaunām sievietēm būtu labi profilaktiskos nolūkos veikt izmeklējumu. MR izmeklējums būtu jāveic arī, lai izvērtētu rētas, ja iepriekš krūts vēzis jau ārstēts, un nepieciešams izvērtēt iespējamu atkārtotu audzēja augšanu.
Pacientiem, kuriem ir atrastas metastāzes padušu limfmezglos, MR izmeklējums veicams, gadījumos, kad vēzis nav atrasts ar mamogrāfijas un ultrasonogrāfijas izmeklējumiem.
Tāpat MR izmeklējumi tiek veikti pacientēm ar krūšu implantiem, lai izvērtētu to stāvokli, t.sk. noteiktu vai ir noticis implanta plīsums.
Dr. Justīne Deičmane uzskata - ja MG vai US izmeklējumos atrasts kāds aizdomīgs veidojums, būtu jātaisa biopsija, un audzēja apstiprināšanās gadījumā pacientam būtu veicams arī MR izmeklējums.
Tāpat daktere norāda, ka pacientam nākot uz MR izmeklējumu, līdzi būtu jāņem arī MG un US izmeklējumu rezultāti, jo tikai ar MR izmeklējumu nevar noteikt precīzu diagnozi. Pastāv iespēja, ka audzējs “nav kontrastējams”, to nevarēs pamanīt MR izmeklējumā, tādēļ precīzas diognozes uzstādīšanā nozīmīgi ir visi izmeklējumi.
Visbiežāk uz MR izmeklējumu krūtīm pacientus nosūta tādi speciālisti, kā onkologs, ķirurgs, arī ginekologs.


2. Ko ārsts var uzzināt no MR izmeklējuma?

Faktiski visnoderīgākā informācija, kas iegūstama no krūšu MR - tā ir audzēja izplatība, reakcija uz ķīmijterapiju, vēlāk - novērošana dinamikā. Protams, MR var būt arī kā profilaktisks izmeklējums, pacientiem, kam konstatēts BRCA1 vai BRCA2 gēns.

Breast MRI

MRI Magnetom

3. Vai krūšu MR tiek izmantota kontrastviela? Kādos gadījumos?

Ja MR krūtīm tiek veikta pacientēm saistībā ar krūts vēža diagnostiku, kontrastviela tiek ievadīta vienmēr. Turklāt kontrastvielas izvēlē jāpievērš uzmanība pacientēm, kurām anamnēzē bijušas nieru saslimšanas, jo kontrastviela var ietekmēt nieru funkcionalitāti. Pēc izmeklējuma vairāk jālieto šķidrums, lai kontrastvielu ātrāk izvadītu no organisma.
Gadījumos, kad izmeklējumi tiek veikti, lai noskaidrotu krūšu implantu stāvokli, kontrastviela netiek izmantota.


4. Kāda ir pārbaudes sagatavošanās specifiska?

Būtiski, lai pacientēm, kurām joprojām ir mēnešreizes, krūšu MR izmeklējums notiktu menstruāciju cikla otrajā nedēļā (5.-14.menstruālā cikla dienā), jo šajā laika posmā izmeklējuma rezultāts būs visprecīzākais. Iemesls - krūšu dziedzeri pirms mēnešreizēm izteiktāk uzkrāj kontrastvielu, tādēļ iespējams audzēju neatrast. Pacientēm, kurām iestājusies menopauze, laika ietvars izmeklējuma veikšanai nav būtisks.
Pacientēm, kurām veikta krūšu operācija, MR ieteicams veikt ne ātrāk kā 6 mēnešus pēc operācijas, bet staru terapijas gadījumā - MR izmeklējums veicams 1 gadu pēc kursa beigām.
Ja pacientes menopauzes laikā lieto hormonālo aizvietošanas terapiju (HAT), 3 mēnešus pirms MR veikšanas HAT būtu jāpārtrauc.
Tāpat jāņem vērā, ka izmeklējums notiek guļus uz vēdera, tas ilgst vidēji 15-20 minūtes.


5. Vai pārbaudei pastāv kādas kontrindikācijas?

MR krūtīm neveic pacientiem, kuriem ir elektrokardiostimulatori un kohleārie (auss) implanti, kā arī metāla svešķermeņi. Jāatzīmē, ka pēdējos gados metāliskie implanti tiek veidoti no titāna vai citiem pielāgotiem materiāliem, ar kuriem drīkst veikt MR, tādēļ pacientam skaidri jāzina sava metāliskā implanta specifika.

 

Magnētiskās rezonanses izmeklējums krūtīm ir pieejams SIA "Vizuālā diagnostika" filiālē "Magnētiskās rezonanses centrs" Mārupes ielā 1A, Rīgā.

 

Tālrunis informācijai un pierakstam:

+371 67847721; +371 29144744

 

Magnētiskās rezonanses kabinetā tiek nodrošināta vides pieejamība cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem.

Rakstā izmantoto attēlu avots: www.healthcare.siemens.com